prezenty dla gości weselnych

Prezenty dla gości weselnych

Ślubne upominki, ślubne pamiątki, prezenty dla gości – czy na pewno konieczne?

 

Jednym z tematów spędzających zwykle sen z powiek Młodym Parom są tak zwane „prezenty dla gości”. Termin ten zarezerwowano dla sympatycznych w zamyśle drobiazgów, stawianych na stole dla każdego zaproszonego gościa, albo rozdawanych przez Parę Młodą kilka kwadransów po pierwszym tańcu. Rozpiętość propozycji prezentów ślubnych jest tak ogromna, że wybierając pamiątki i upominki dla gości zapominamy o konsekwencjach jakie te drobiazgi mogą wywołać. Na przykład o tym, że część gości o nich zwyczajnie zapomni, albo w szale zabawy (tudzież w drodze do pokoju po zabawie) zgubi. Oczywiście, to nie wszystkie możliwości.

Drewniane szkatułeczki z pamiątkowym ozdobnym długopisem i dewizką, którą można sobie potem wygrawerować. Albo gliniany dzbanuszek z naleweczką. Sukulent w szklanej bańce, miód w ozdobnym słoiczku, zapachowa świeczuszka, albo gliniane i emaliowane „coś” co w zależności od kąta spojrzenia i stopnia trzeźwości wygląda jak kogucik, albo rybka. Czy inwestowanie w kilkadziesiąt sztuk takich drobiazgów jest na pewno dobrym pomysłem?

 

Ślubne pamiątki

 

Prezenty ślubne, dlaczego nie zawsze warto?

Po większości wesel upominki pozostają na stołach, szczególnie gdy goście nie mają pomysłu jak je zabrać, bo przecież nie każdy drobiazg zmieści się w kopertówce. Inna możliwość to oklepane upominki, w dodatku wykonane tandetnie – zabrać je do domu i postawić na widoku może się gościom wydać poważnym wyzwaniem. Podobnie dzieje się, gdy te drobiazgi zostają z marszu przeznaczone na zabawki dla dzieci, bo część z nich zostaje potem znaleziona pod stołami. Inne zaś niepotrzebnie zajmują miejsce, zresztą po co upominek do zjedzenia komuś, kto siada właśnie do weselnego obiadu? Warto więc spojrzeć na upominki z innej perspektywy – to Para Młoda ma dostawać prezenty. A te dla gości? No cóż, w wielu wypadkach lepiej będzie zainwestować pieniądze w coś, co podbije później Wasze wspomnienia z wesela, choćby księgę gości.

 

Prezenty ślubne

 

Jak rozwiązać kwestię upominków dla gości

Nic się nie stanie, jeśli ich nie będzie – warto o tym pamiętać zanim się zdecyduje, że są nieodzowne. Potem, gdy już ich zamówienie i rozstawienie zaczyna być poważną sprawą w planie wesela, dobrze będzie rozważyć wstawienie ich do pokoi gościnnych. Tu jednak, zamiast koszmarnych maskotek, czy makaroników, sprawdzą się zestawy ratunkowe na kaca z liścikami powitalnymi. Niektóre pary deklarują, że będą wręczać upominki żegnając gości, jednak gdy ten moment nadejdzie, zwyczajnie nie chce im się tego robić – ani o czwartej nad ranem, ani po śniadaniu dzień po weselu, i nie ma się temu co dziwić.

 

Upominki dla gości

 

Zamiast upominków dla gości, czyli opcje alternatywne

Eleganckim rozwiązaniem w miejsce pamiątkowych drobiazgów jest wysłanie już po weselu każdemu z gości odręcznie napisanego podziękowania z pamiątką w postaci foteczki, może być polaroid. Odręcznie napisana wiadomość jest podkreśleniem wagi obecności danego gościa, w przeciwieństwie do sztampowego sms-a „jednego do wszystkich”, czy wydrukowanej na komputerze suchej formułki. Jeśli zaś ślub jest organizowany w dalekim nadmorskim kurorcie w Grecji, albo we Włoszech, pamiątka powinna nawiązywać do niecodzienności takiego miejsca – grawerowane muszle z imionami gośćmi nigdy nie zostaną zgubione, ani porzucone. Propozycji oczywiście jest więcej, zatrzymajmy się jednak przy zasadzie, że upominki dla gości nie są koniecznością, choć wszystko po konsultacji może wyglądać inaczej.